מבוא 

השחיטה היהודית עברה במסורת ישראל מדור לדור, בצורה אחידה וברורה, במטרה לשמור על שחיטה כשרה ונכונה. מכון עליה הינו בעל וותק של עשר שנים ומעביר מזה עשור קורסים של שחיטת עופות וכן שחיטת בהמות. בוגרי הקורסים נהנים מהכנסה קבועה במקצוע מכובד.
 
במהלך קורס שחיטת עופות ובהמות מתורגלים התלמידים בהעמדת הסכין ולימוד כל הלכות השחיטה ונושא כליהם, תוך שימת דגש על כל השיטות והמנהגים השונים.
חשוב לציין כי קורס השחיטה מועבר לפי כל השיטות, ולא לפי מנהג זה או אחר. בצורה זו קורס השוחטים של מכון עליה הוא המקיף ביותר, ומאפשר להכיר זוויות שונות של המקצוע. מהלך הקורס ייצאו התלמידים לבית המטבחיים, להכשרתם המעשית ולהכשרה ראשונית במלאכת השחיטה.
 
בסיום הקורס, לאחר הצלחת התלמיד במבחן העיוני והמעשי, יקבל התלמיד כתב הסמכה מהרב המלמד, וכפי הנהוג במסורת ישראל, מחתים התלמיד גם את המרא דאתרא!
 

 

מטרות הקורס 

א': הקפת כל נושאי הכלים של השו"ע בעניני שחיטה, ולמידתם לעומק, תוך מתן דגש לבעיות הלכתיות המתעוררת במהלך עבודת השחיטה.
 
ב': לימוד השחזת והעמדת הסכין, מלאכת השחזת הסכין הינה הערובה להצלחת השוחט בעבודתו, כמו המשפט שאומר ש90% מהשוחטים נופלים על העמדת הסכין, לימוד השחזתו עם האבנים, בקורס יהיו לשימוש ערכות שחיטה לאימון אישי של התלמידים.
 
ג': מיומנות ומהירות: בבתי המטבחיים השונים נדרשת עבודה מואצת מטעם השוחט, בכדי להגיע למצב מקסימלי של שחיטת ביום(מספר העופות/הבהמות הנשחטות מידי יום מוגבל במספר ומשתנה לפי החלטת הבדצי"ם השונים, כשהכשרות ברמה הגבוהה מגבילה למספר מועט את מספר השחיטות ליום , ולכך גם מחירים העופות/הבהמות מתייקר בבדצי"ם ברמה גבוהה) במכון עליה שמים דגש על הנקודה הזאת.
 
ד': יראת שמיים: במכון עליה שמים דגש על לימוד ההלכות לעומקם ולחקר ההלכה הסופית וחזרות רבות על מנת למנוע מכשול ח"ו.
 
ה': שחיטה בפועל: במהלך הקורס ייצאו התלמידים למשחטות על מנת לבצע שחיטות, כאשר בשחיטת עופות שוחט תלמיד עשרות עופות (משתנה לפי התקופה), ובשחיטת בהמות שוחט כל תלמיד 2 כבשים, ועגל (משתנה לפי התקופה).
 
ו': במהלך השחיטה תתבצע פירוק של העוף ולמידת סוגי החלקים, בדיקת צומת הגידים, בדיקת מומין וכו'..
בשחיטת בהמות תתבצע בדיקת ריאה, בדיקת טריפות וכו'..
 
ז':בסיום הקורס ולאחר השחיטה בפועל יתקיים מבחן הלכתי ולאחר בדיקת המבחנים יחולק תעודות הסמכה לתלמידים.
 
ח': בסיום הקורס תתבצע שיחת תדרוך, וסיוע בהשתלבות בתחום!
 
 

תכניות הלימוד

לצפייה בתכנית הלימודים לשחיטת עופות

לצפייה בתכנית הלימודים לשחיטת בהמות

מכון עליה הכשיר מאות תלמידים בתחומי שחיטת עופות ובהמות בכל הארץ עם רבנים מומחים תוך כדי הפנייה לעבודות המתאפשרות בתחום זה על ידי רבנים אלו.

תעודות 

- תעודה ממכון עליה המוכרת ברבנות הראשית לישראל
 

ציוד הניתן במהלך הקורס

ספר לימוד ייעודי בהוצאת המכון - מתנה לכל תלמיד

 

נהלי משחטות מטעם הרבנות הראשית

רשימת משחטות מאושרות ע"י השירותים הווטרינריים